Logo

Under ett år har Norconsult deltagit i ”Rescoachprojektet” som arrangeras av Trafikkontoret i Göteborgs stad, med syftet att minska stadens biltrafik. När projektet nu är över visar utvärderingen mycket goda resultat på Norconsult där deltagarna minskade sitt bilåkande med ca 40 %.

11 deltagare från Norconsult har varit med i projektet som pågått under ett år, från april 2009 till april 2010. Samtliga deltagare var, när de gick med i projektet, inbitna billister. Deltagarna fick skriva på ett kontrakt där de lovade att ställa sin bil minst en dag i veckan till och från sitt arbete.

Det har varit ett spännande och utmanande år, där den egna viljan att förändra sitt beteende har varit helt avgörande för resultatet. Många av deltagarna är småbarnsföräldrar och har ett intensivt schema med att hämta, lämna och skjutsa barn till och från dagis, skola och fritidsaktiviteter. Nu väljer många cykeln istället för bilen. Några har upptäckt att samåkning med grannar och arbetskamrater är ett bra alternativ, både för plånboken och miljön.
 
Engagerad Ledningsgrupp
Det goda resultatet på Norconsult beror till stor del på att företagets ledning har varit engagerad och deltagit i projektet, säger Petter Kjellgren, projektledare på Göteborgs stads Trafikkontor. Deltagarna har också haft en geografisk närhet till varandra, de är tillräckligt många och de träffas regelbundet i vardagen, då får gruppdynamiken effekt, fortsätter Petter.
 
Lena Seipel som varit rescoach på Norconsult under projektet håller med.
- Företagsledningen med vår vd Ljot Strömseng i spetsen, har aktivt deltagit i projektet och tydligt visat att de gjort ett val. Detta påverkar givetvis Norconsults anställda och deras förhållningssätt till ett miljöanpassat resande, säger Lena.

Förutom personlig coachning har deltagarna även erbjudits inspirerande föreläsningar och andra aktiviteter för att hålla motivationen på topp.

Du kan läsa mer om projektet här:

Vårt Göteborg

Lindholmen Science Park

Utvärdering